Hudba

Do piana i kytary jsem mlátila odmalička. Začátek své skladatelské kariéry kladu do chvíle, kdy jsem se naučila psát noty. Mé písničky jsou vesměs krátké, naivní a zapamatovánínehodné. Nečekejte něco na způsob soundtracku z Neverhoodu nebo Skullmonkeys. Na druhou stranu je možné, že vám některé z nich budou znít v hlavě.

Každá skladba je dostupná alespoň v jednom z následujících formátů:

  • nahrávka z akustického nástroje (klavír, kytara, zpěv)
  • nahrávka z elektrického klavíru
  • MIDI "nahrávka" s nástrojem piano, případně s různými nástroji, doprovody a bicími (za MIDI přehrávač vzdávám dík Ondřeji Cifkovi)
  • notový zápis ve formátu PDF (vytvořeno na stránce Noteflight)
Velká část písní má v názvu "téma". To je převzaté ze soundtracků, zejména videoher, kde na pozadí scén s jistými postavami hraje jejich písnička a dokresluje tak atmosféru. Většina mých skladeb má narativ. Určité tóny mám třeba spjaté s barvami: C červená, D žlutá, E oranžová, F hnědá, G modrá, A zelená a H bílá. Proto jsou některá témata vystavěná na kontrastu akordů, jejichž barva je dominantní ve vzhledu postavy. Jiné skladby stojí na základu atmosféry nebo námětu důležitého pro charakter postavy.

His Eyes Are Brown And White (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Má oči hnědobílé, má oči změněné
Má oči hnědobílé, neříkej že ne

His Eyes Are Brown And White (Má oči hnědobílé) je jedna z mých prvních skladeb inspirovaných Neverhoodem. Je o Kloggovi a jeho vypočítavosti, touze se prosadit za každou cenu.

Krevelovo téma (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Everybody, let us get together
Everybody, let us have fun
Everybody, talk about the weather
Everybody, when there is none

Krevelovo téma byla původně krátká skladbička, kterou jsem později rozšířila. Hudebně je inspirovaná Krevelovou velkorysostí - a červenou C-dur.

Nikeovo téma (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Nikeovo téma je poněkud novější, z roku 2016. Měla jsem dojem, že bych svým třem hlavním postavám měla něco složit. Zajímavostí je, že Nikeovo téma jsem už jednou skládala, ale kromě kontrastu žluté D-moll a modré G-dur jsem k němu nic nevymyslela, a tak upadlo v zapomnění. Toto téma má zobrazovat Nikeovo nekompromisní, jasné uvažování (absence pedálu), které občas přerůstá v přehnanou kritiku.

Nehmenovo téma (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Nehmenovo téma má alternativní název Bad Decisions podle toho, že se na něj dá zpívat bad decisions, bad decisions, bad decisions all around, i podle toho, že Nehmen za svůj dlouhý život udělal hodně špatných rozhodnutí. Na symbolické rovině je dynamické a rozmarné, nebojí se disonancí a rychlosti takové, že se mi lámou prsty.

Arkenovo téma (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Arkenovo téma je založené na Arkenovi samotném. Harmonická část má vyjadřovat jeho barvy - A-moll zelenou a F-dur hnědou. Postupné zrychlování zase jeho touhu být stále rychlejším a nakonec předběhnout i Arvena.

Kleino téma (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
V Kleině tématu hraje nejdůležitější roli výraz - crescendo a descrescendo, zrychlování a zpomalování. Postupně se rozvíjející doprovod levé ruky má vyjadřovat vývoj charakteru, svobodomyslnosti a radosti ze života, zatímco neměnná melodie v pravé ruce symbolizuje stále tutéž osobu a tentýž den tisíckrát opakovaný. Jinak řečeno, pod sarkastickou slupkou Kleo pomalu poznává radost ze života.

Klaytonovo téma (noty)
MIDI
Klaytonovo téma pochází z doby, kdy jsem levou rukou hrála většinou rozložené akordy. Ve formátu MIDI to díkybohu není tolik slyšet, ale na pianu doprovod výrazně přehlušuje melodii. Navíc je tak rychlé, že jsem nedokázala pořídit kvalitní nahrávku na piano. Po harmonické stránce obsahuje hodně výstřelků od základní A-moll, stejně jako Klayton vyznává zásadu "účel světí prostředky" a mění se od hodiny podle své potřeby. Končí se však v C dur, protože červený magor je i přes svůj původ a chování v hloubi duše dobrá bytost.

Kibble's Epic Adventure (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI (piano + doprovod)
V Kibble's Epic Adventure (Kýblovo epické dobrodružství) nechybí dynamika ani svěží harmonie. Má být ústřední melodií stejnojmenné povídky KattheMongoose, z níž jsem nedokončila překlad ani první kapitoly.

The Menacing Machine (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
The Menacing Machine (Hrůzná mašina) je písnička na oslavu jedné z nejkrásnějších scén z Kýblova epického dobrodružství, kdy spolu na Idznaku bojují Klayton s Kýblem proti Hrůzné mašině. Nálada i provedení skladby má připomínat mechanické skřípění a hrůzu obrovského robota. Strašlivých not v levé ruce se nebojte, stačí si oposlouchat rytmus a vědět, který akord právě hrajete.

Taino téma (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
MIDI aranžmá pro orchestr ve stylu fiesta
Ona stojí, mžitky se jí před očima rojí
Stranou od lidí, kteří nevidí
Sama němá, stala se s ní jedna velká změna
Ztráta naděje a přítele

Světe štěstí, bez starosti
Plný ctnosti, prostý zlosti, scházíš
Kam tak pádíš? Kam tak spěcháš?
Míru staletí zloba znesvětí
Padáš, plakášššššš...

Taino téma je pomalé, náladové a rozmrzelé. Když si vzpomenete na jeho inspirátorku, není se čemu divit. Rytmus melodie se hodně přizpůsobuje přízvukům slov, takže jeho notový zápis vypadá opět strašlivě. Doprovod projednou nejsou pouhé rozložené kvintakordy, na což jsem poněkud hrdá. Ze slov není těžké určit časové zařazení - rok 898 N.l., těsně před začátkem konce. Píseň je Tainým lamentem nad přicházející smutnou epochou v existenci Neverhoodu.

Rotting
MIDI
It is set: fandom’s dead
Heck who said that fandom’s dead
And it’s been out there rotting, it’s dead
It is said to be dead
And it’s been out there rotting
Heck who set that fandom’s dead
And it’s been out there rotting, it’s dead
It is said to be dead
And it’s been out there rotting, it’s dead

Heck who said that fandom’s dead
And it’s been out there rotting, it’s dead
It is set to be dead
And it’s been out there rotting

It’s set: fandom’s dead
Heck the fandom’s dead
Fandom’s dead
Heck the fandom’s dead
Wonder who said that
That the fandom’s dead

Rotting (Hnije) jsem vytvořila pomocí programu One Man Band. Podle toho vypadá kvalita i přesnost úhozu - protože melodii i akordy jsem musela opravdu hrát, víc než často se vyskytují nepřesnosti ve frázování. Písnička je o rozkladové fázi fandovské základny Neverhoodu, kdy nikdo nic moc nedělal a zdálo se, že je to přestalo bavit. Jako člověka, který stál u zrodu nové generace fanoušků, mě to velice rozladilo a naštvalo. Od té doby jsem zjistila, že Neverhoodský fandom periodicky umírá a vstává z popela jako fénix. Už mě to nevzrušuje.

Music Box (noty)
MIDI
Music Box (Hrací skříňka) je melodijka z malého hracího strojku, který kdysi dal Nehmen Kalince. Pozor, když to budete poslouchat dlouho znova a znova, zblbnete.

Vexino téma (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Vexino téma je čtyřtaktovým nápadem na melodii. Po své inspirátorce Vex přebral výhružnost, eleganci a pocit moci. (Mimo to se báječně hodí na tón ohlašující SMSku.)

Klayziho téma
Nahrávka na akustické piano
MIDI (orchestr)
Líná, líná, líná, jsem kůža líná, línající
Líná, líná, líná, jsem kůža líná, je to hřích?
Líná, líná, zlá, loudavá
Líná, líná, svá, svá napořád
Líná, líná, líná, jsem kůža líná, líbezná
Tak dál, dál svá

Klayziho téma bylo vytvořeno v programu One Man Band a později adaptováno pro klavír. Je to pomaloučký, šťastný valčík na motiv mé/Klayziho lenory.

Absalom (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Absalom je hra, kterou Willie sliboval Klaymenovi ve svých dopisech. Ve průběhu Neverhoodu nikdy nebylo vysvětlena, co vlastně obnáší. Mně osobně to slovo připomnělo absolution, spasení, takže jsem si Absalom vyložila jako hru na zpověď. Skladba Absalom vyjadřuje tíhu viny a její odpouštění. Pokaždé, když na ni zazpíváte "absalom", odpustíte si jeden přehmat, jedno nedorozumění.

Cořino téma (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Cořiho téma specifickým způsobem zrychluje a zpomaluje. Písnička je to stará, lehká a sladká, podobně jako sama Cori.

However Near (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
However near, however far
However dear the Walking Star
I never fear because you are a Seer
However strong, however tall
However weak, however small
I do believe that he will fall with me

Tento popěvek zpívá Krleš, v této době Pěticípá hvězda (kvůli orientaci jedním cípem nahoru a dvěma dolů se jí říká též Walking Star), na účet Tao, svého císaře a tří Paonů. Vyjadřuje přitom domněnku, že až císařství padne, Krleš ho nepřežije.

Klayino téma (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Variace na duhu: C-dur (červená), E-moll (oranžová), D-moll (žlutá), A-moll (zelená) a G-dur (modrá) v neměnném pořadí za sebou. Fialová tam není, protože H-dur (kterou sdílí bílá a fialová) se mi nehodila harmonicky. Klayino téma mělo zahrnovat šest částí, pět věnovaných Klaye od jednoho syna a šestou od Neverhooďanů obecně. Nakonec jsem však byla líná a složila jen část od Gomea a Ushy.

Korenovo téma (noty)
MIDI
Klasický starý překombinovaný doprovod, okořeněný tím, že vprostřed se najednou přejde do valčíku a nikdo netuší proč. Třeba si v této chvíli Koren dal čmouda.

Neverhoodská (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Inspirováno půltónovým krokem často slýchaným v soundtracku Terryho Taylora (např. v Life Among the Weeds ze Skullmonkeys) a rozjímavou náladou krásného, leč opuštěného ostrova, po němž se Klaymen prochází. Doprovod, ve kterém se objevují oktávové a větší skoky, které se musí zahrát legato (pokud jako já nepodvádíte s pedálem), vám ukroutí prsty.

Oxytocin Forever (noty)
MIDI
Oxytocin, hormon, který mimo jiné spouští porodní stahy, se mi zdál tak úžasný, že jsem po něm pojmenovala Kaylieino téma. Vyjadřuje, že Kaylie je energická a lehce se nadchne.

Pyramidovo téma (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Pyramid je jedna z těch postav, co se objevila, rok byla pěkná a pak zmizela spolu s autorem. Jeho téma má symbolizovat jeho touhu po moci - shromažďuje jí víc a víc, až přijde trest.

Stavitelé a medici (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
My jsme stavitelé, my jsme medici.
To na nás padají domy hořící.
My jsme léčitelé a my jsme medici.
To my jsme ti braši tvý zdraví chránící.


Během císařství byly dvě z všeobecně uznávaných profesí stavitelé (mezi ně patřil po okupaci Neverhoodu i Klyde) a medici (kam se podívala, světe div se, Kork). Vzhledem k tomu, že byli stavitelé nuceni pracovat s pastelínou různých kvalit a pevností, docházelo často ke zřícení ještě nedostavěných staveb. Proto kde byli stavitelé, tam byli i medici.

Stavitelé (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Stavitelé, stavitelé,
naše konce bývaj neveselé.
Stavitelé, stavitelé
a naše chování podezřelé.
Vzít si stavitele? Hrůza!
Zabít se od hodiny...
Když ho však popadne múza,
uživí tři rodiny...

Gradující valčík, kde je mimo jiné zmíněno, že v Kloggově císařství byla taková poptávka po nových stavbách, že architekti byli placeni jako králové.

Katino téma (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
[: Not true to me... :] x4
[: But I know - I still know - that you're not true to me... :] x4
[: But I still know - I still know - that you aren't true to me! :] x4
Yet I still know I wasn't true and I will never be...

Slova rozmarného Katina tématu mají směřovat ke Klaytonovi, naznačujíce něco jako že si nerozumí a stejně jeden druhého podvádí.

Kleptokovo téma (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Oktávy v levé ruce symbolizují, jak vysoký Kleptok je, zatímco tónina F-dur zachycuje jeho hlavní barvu, hnědou.

Klydeovo téma (noty)
MIDI
Klydeovo téma je uspěchané stejně jako jeho inspirátor, zasazené v bílé (nebo šedé) H-dur jako upomínka na Klydeovu nezdravě popelavou kůži. V půlce dojde k přeskoku do jiné tóniny, podobně jako Klyde často sám neví, co si myslí. Podobně jako u Klaytonova tématu je doprovod v levé ruce tak rychlý, že se mi nepodařilo pořídit slušnou nahrávku.

Olmarovo téma (noty)
MIDI
Olmar je opět jedna z těch postav, které přišly a odešly, nezanechajíce po sobě jediné stopy. Kružák Olmar je napůl robot, což jsem se pokusila znázornit skřípěním a otáčením ozubených kol v obou rukou.

Ukolébavka pro pyromana (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
Ukolébavka pro pyromana (listopad 2008) je má nejstarší zaznamenaná skladba inspirovaná Neverhoodem. Původně je určena pouze pro zpívání a to v té nejnižší tónině, kterou pěvec zvládne, aby ho v nejhlubších tónech nezklamal hlas. Já sama ji zpívám v F-moll, protože nejnižší tón, co vydám, je malé c.
Tuto ukolébavku zpívá Techrowa Klennovi Manymu Stemmerovi, když ani jeden nemůže usnout kvůli flashbackům. Doporučuje přitom doslova, aby Klenn zavřel oči a viděl. Bystrým angličtinářům však neujde, že tato slova lze interpretovat také jako "zavři oči a pochop".

Divine Image (noty)
Nahrávka na akustické piano
MIDI
She's so glad that he's gone
Gone for good and overcome
Dig his grave, don't shed a tear
He is gone so do not fear
It isn't real...

Childish yet knowing
Not sure of what to do
Red lanterns glowing
Would you come with me too?

She is free now that he's dead
Then why does she feel so sad?
Voices coming from the drain
Never thought she'd miss the pain
Never the same...

Childish yet knowing
Not sure of what to do
Red lanterns glowing
Will you come with me too?

Childish yet knowing
Not sure of what to do
Red lanterns glowing
You will come with me too
She went with him too

Inspirováno a přímo složeno pro Pyrein komiks Divine Image. (Doslova Boží obraz. Nejsem si jistá, jestli to má znamenat, že Klogg stvořil Kleo k obrazu svému, nebo že si autorka myslí, že její obrázky jsou boží.) Slova byla sepsána asi čtyři roky před hudbou jako básnička. Ačkoli jsem text psala o několik let dříve, než byl komiks dokreslen, docela dobře jsem uhodla jeho konec, ve kterém Kleo jde s Kloggem, i když ji celý život zneužíval.

Lust
MIDI (piano)
MIDI (orchestr)
Snad se najde každý druhý, pro mě ten jediný
Kdo mě oživí porcí grenadiny
Snad se najde každý druhý, prakticky kdokoli
Kdo mě vymaří z mé chtíče soukolí
Hlad zasedl na Císaře, na vládce červené
Žluči zelené, černi nebarvené

Tato skladba byla složena v roce 2008 na motivy Paonů a jejich chtíče. Zvuková knihovna webového přehrávače MIDI bohužel úplně nezvládá nástroje použité v orchestrální verzi.

Ugnapovo téma (noty)
MIDI (piano s doprovodem)
Ugnap byl dle pověsti Korčin a Klydeův syn. Jak se zrodil na tento svět, si bohužel už nepamatuji. Co vím, jeho autorka KattheMongoose o něm také nezveřejnila žádné informace. Ugnapovo téma je uzavřeno ve věčném cyklu přechodů mezi tóninami. Co to symbolizuje, si nepamatuji také, hehe.

Guardian's Lullaby
Nahrávka na akustickou kytaru + zpěv
It's funny how some flowers bloom in the night
It's funny how some flowers thrive only in the light
It's funny how some people need two dozen friends
It's funny how some people would rather meet their ends
Rather meet their ends

It's funny, of all people I should care so much
It's funny, of all people I can't get in touch
It's funny should you think that you're my dearest friend
It's funny should you think that this is where I end This is where I end

This is where I am
This is where I end

Starší skladba (kolem 2010), kterou zpívá Arig Krevelovi. V průběhu psaní The Gardener se Arigovu charakteru dostalo podstatného rozšíření, takže už není moc přesná, ale jako ukolébavka je stále hezká.

Ixens and Hoodians
Nahrávka na akustickou kytaru + zpěv
Ixens and Hoodians sang a peaceful song
One day they stopped getting along
One was mad, one was sad
They had to start a war and their friendship was torn

Ixens and Hoodians dying on the field
Oh how much power a rumour can wield
Friends once close turn to foes
While sons of the leaders a deep love conceal

An Ixen, a Hoodian, the whitest of doves
Struck by a sword, Klaymen was lost
All for naught, Tommynaut
A mere misunderstanding but highest of costs

Báseň napsala talentovaná Groovee, já jsem ji pouze zhudebnila.

Seriously Man
Nahrávka na akustické piano
Píseň inspirovaná Klayziho velkorysým přístupem k životu.

Caline's Theme
Nahrávka na elektrické piano
Píseň z roku 2020, delší a složitější než většina ostatních. Symbolizuje Kalinčin život: nejprve štěstí na Neverhoodu (A-maj), melancholii po skoku do studny (A-mi7) a poté smíření se s osudem (C-maj). Tónika A je zelená, Kalinčina dominantní barva. Zajímavostí je, že v úvodní durové části zřejmě konzistentně vynechávám maličký zlomek taktu. Měla jsem kvůli tomu hrozné potíže s přepisem do not.

Guardian of Earth (noty)
Nahrávka na elektrické piano
MIDI
When you're full of gloom, go where flowers bloom
To Guardian, Guardian, Guardian of Earth
He will give his mind to stories of all kinds
The Guardian, Guardian, Guardian of Earth
[: Guardian, :] 6x, Guardian of Earth
[: Guardian, :] 6x, Guardian of Earth
Listen close

There was a man, he was a red-and-white, kind sort of man
Came to the Guardian, crystals in hand
Said that he looked like he needed a friend, needed a friend
They became close, closer than most people were to them both
Finally the Guardian found his repose
Beautiful, beautiful red-and-white rose, red-and-white rose

But this man had a secret very sad
And secrets can ruin a man
For how can I love you if my heart beats for someone else?
I want to love you but I can't, please, can't we stay friends?
Some secrets won't die, no matter how hard, how hard you try

When you're full of gloom, go where flowers bloom
To Guardian, Guardian, Guardian of Earth
[: Guardian, :] 6x, Guardian of Earth
[: Guardian, :] 6x, Guardian of Earth
And his everlasting love

Skladba inspirovaná mým opusem magnum, The Gardener. V podstatě prozrazuje celou jeho zápletku: starostlivou lásku, která při vší vůli nemůže být opětována. Tříčtvrteční rytmus jsem vždycky považovala za emocionálnější a rozmarnější než uvážlivý čtyřčtvrteční, a začátek Guardian of Earth je nefalšovaný valčík.

My Neverstar
Nahrávka na elektrické piano
There was a Star who shone my way
But rushing winds blew it away
My Neverstar, all shades of grey
Who made calm nights from stormy days

On a silent night, for my Star and for me
To make me happy, to let me live
To breathe into my lungs some fresh air again
And give me all the strength that I could gain

For me he went through all the gore
To the Other Side, he went through the Door
My Walking Star walked through the Door

Zhudebněná báseň talentované NeeChee. Zpívá ji Tao Krlešovi po pádu Císařství.

Ruzeovo téma (noty)
Nahrávka na elektrické piano
MIDI
Where no one ever seems to need your help
Where you’re stuck forever and by yourself
Seems like this incarnation is your last
Time drags on super slow but years fly super fast

Day after day we guard this masterpiece
We take turns patrolling and keep the peace
Too bad there’s one detail we can’t ignore
We are not needed here, we’re useless, one and all!

Ruzeovo téma je o vláčení osudem v nekonečných permutacích. Jsou tam také blesky (vysoké akordy) a hřmění (nízké noty).

Téma dvojčat (noty)
Nahrávka na elektrické piano
MIDI
Téma dvojčat má několik symbolických částí. Znělka je psaná v sextách, nejmelodičtějším z intervalů, kde vyšší tón zastupuje Ottima a nižší Tuborga. První sloka je o Kalince a mateřské lásce. Druhá sloka je o Ottoborgovi a jak dvojčata učil s roboty. Třetí sloka je o Alanovi a jak dvojčatům vštěpoval důstojnost a mravy. Čtvrtá sloka je o dvojčatech samotných, chytrých a neotřelých stvořitelích. Ke konci je znělka mocnější - dvojčata jsou připravena stát se králi.

To the Little Sister (noty)
Nahrávka na elektrické piano + zpěv
MIDI
Where in the fair world did you run?
Are you scared? Are you lonely, little one?
Ghosts of your past haunt everyone
And they scream, how they scream, little one

Where are you now that the die has been cast?
So far away from home
Your dying words were your first and your last
Now they must all atone

Ghosts of your past haunt everyone
And they scream, how they scream, happy one
Oh, happy one
Oh, happy one

To the Little Sister zpívá Tao Kalince poté, co konečně naplnila Tainy vize a skočila z Neverhoodu. Tao ví, že se Kalinka jednoho dne vrátí. Zároveň Kalince vyčítá, že svým blízkým bez varování zlomila srdce, a závidí jí odvahu vzít osud do svých rukou.

Arigovo téma (noty)
Nahrávka na kytaru + zpěv
MIDI
Arigovo téma má vyjadřovat rozmarnou stránku Arigovy povahy. I když je lehké ho ranit a občas má sklony k melancholii, v hloubi duše je houževnatý a laskavý.

Spiders Beware
Nahrávka na kytaru + zpěv
Spiders beware of the rod
Of the pain that shall be prepared
Spiders beware of the deep end
Of the punishment that lies for you there
Spiders beware
Spiders beware

Složeno k vesmíru Spiderleaf Tea ve spolupráci s BossKass. Vizte mé experimenty s několika nahrávkami vlastního hlasu!

Something So Unfair (noty)
Export MIDI do MP3
MIDI
Something so unfair, a woman kills a man
Why did we not beware and why did you say it, Shanem?
We will die anyway, but what will it be for
If we have to start everything right from the beginning once more?

Zhudebněná báseň z povídky Dake of the Past talentované shinakazami1.

     

Zpět na rozcestník